Jdi na obsah Jdi na menu
 


postup

Jak na to...


Teplota:

Rostlinám se daří při pokojové teplotě 20-25 °C, teplota nesmí klesnout pod 15 °C... Při příliš vysokých teplotách (nad 27 st.) rostlina zpomaluje růst, pestrolisté odrůdy často ztrácí  své zbarvení...
 
Rostlina špatně snáší náhlé změny teploty, průvan a chlad zespodu...!!! Stejně špatně snáší i sluneční úpal..
 


 

Umístění:
 Světlé stanoviště..  rostlinka musí být chráněná před přímým slunečním zářením... Nedostatek osvětlení lze doplnit zářivkami... Většinou se svití  12-14 hodin denně...
 


 

Zálivka:
K zálivce je dobré používat měkkou vodu pokojové teploty a při zalévání nepolévat  listy a hlavně střed rostliny - tzv.srdíčko, důsledkem může být hniloba a hnědé skvrny... Zalévat lépe méně než více a nejlépe večer a nebo brzy z rána... Pokud  je zemina  vlhká - nezalévat...Rostlina snese přísušek spíš,než stálé mokro ...!!
  

Pokud  jsou listy  hodně zaprášené, je vhodné rostlinky osprchovat vlažnou vodou z vodovodu... Poté  vodu na listech jemně oklepat a nechat uschnout v teplém a stinném místě...Ale i jemný štětec dokáže s prachem divy..
 


 

Vlhkost vzduchu:
 Rostliny dobře snáší ústřední topení, ale nesvědčí jim příliš suchý vzduch... Proto je lepší v zimě používat zvlhčovače vzduchu... Optimální vlhkost je 60-70%...Já to řeším tak,že stavím fialky i s miskami na podmisky (pod truhlíky) s mokrým perlitem..
 


 

Přesazování:
Podle potřeby, nejlépe na jaře, do  dobře propustného substrátu. Míchám si zeminu z výsevního substrátu a zeminy pro pokojové rostliny (napůl),  perlitu, písku, vermikulitu a rozemnutého sušeného rašeliníku..
 


 

Hnojení:
Začínám asi 4 týdny po přesazení.. Hnojim Wuxalem super nebo hnojivem pro Africké fialky.. podle návodu - jednou nebo dvakrát za měsíc...
 


 

Množení:


 

Listovými řízky nebo bočními výhonky...


 

Lístek se oddělí od rostliny vylomením,poté se čistým řezem zkrátí na délku řapíku asi 2-3 cm ...podle velikosti lístku a dá se zakořenit do vody při teplotě 22-26 °C...já kořením ve zkumavkách, které mám zasazené v desce z polystyrenu..
 

Když má lístek kořínky dlouhé alespoň 2 cm, přesadím ho do malého květináčku s perlitem,kde je do doby, než z lístku začnou vyrůstat maličké rozetky, kterých bývá  i několik... Až rozetky povyrostou a jdou oddělit,zasadíme je do malých květníčků a necháme několik dnů ve skleníčku...

 

Při množení bočními výhonky se výhonky  oddělí od starší rostliny a pokud nemají kořeny, nechají zakořenit ve vodě....a poté se sází.. Obdobně zmlazujeme i přestárlé rostliny  s tzv.holým krkem..